Gå direkt till innehåll Gå direkt till menyn

The Museum Is Multiple

Välkommen till ett samtal om boken The Museum Is Multiple: Van Abbemuseum 2004 – 24 med redaktören och före detta direktören för Van Abbemuseum Charles Esche, curator Corina Oprea och arkitekterna och forskarna Sandi Hilal och Alessandro Petti. Introduktion av Magnus Ericson, IASPIS.

The Museum is Multiple tar upp den viktiga processen att avkolonisera västerländska museer – i samtal mellan människor, konst, dåtid och nutid. Boken berättar om Van Abbemuseums historia, på en gång en fallstudie av Charles Esches styrelseuppdrag från 2004 – 24 och ett rikt illustrerat arkiv från perioden. I centrum står två långa samtal mellan tidigare och nuvarande seniora medlemmar av curatorteamet. Utspridda i boken finns kortfattade texter om de senaste två decenniernas programmering med detaljerade presentationer av utställningarna. Slutligen behandlar tre essäer museets publik, dess pågående kopplingar till den koloniala maktens matris och dess plats i den holländska konstvärlden. Boken är inte en färdplan för hur man avkoloniserar en plats, men det är ett utrymme för det viktiga samtalet.

Bokomslag i blått

Design: Laura Pappa

The Museum Is Multiple

The Museum Is Multiple är redigerad av Charles Esche och Chương-Đài Võ, med bidrag från Annie Fletcher, Christiane Berndes, Julia Alting, Nick Aikens, Steven ten Thije, Wulan Dirgantoro och Yolande Zola Zoli van der Heide; infografik av Studio Joost Grootens och research av Marjolein Ossewaarde och Abril Cisneros Ramírez. Boken är designad av Laura Pappa.

Charles Esche är curator och författare och professor i samtidskonst och curator vid University of the Arts, London. Han är rådgivare vid Jan van Eyck Academie, Maastricht och styrelseledamot i ZKM, Stuttgart. Han var chef för Van Abbemuseum, Eindhoven 2004–24.

Corina Oprea är curator, forskare och redaktör med lång erfarenhet av samtidskonst, museologi och kulturteori. Hon har nyligen haft en curatortjänst på Moderna Museet, Stockholm, där hon har bidragit till forskning, utställningsutveckling och samlingspresentationer.

Sandi Hilal och Alessandro Petti är arkitekter och grundare av DAAR, en konstnärlig forskningspraktik som ligger mellan arkitektur, konst, pedagogik och politik. Under de senaste två decennierna har de utvecklat en rad forskningsprojekt som är både teoretiskt och praktiskt engagerade i kampen för rättvisa och jämlikhet.